Lorne Lantz, Daniel Cawrey - Blockchain
Tak jak przypadkiem zacząłem czytać książkę o darknecie, tak też niemal równocześnie sięgnąłem po książkę o łańcuchu bloków. To “Blockchain. Przewodnik po technologii łańcucha bloków”, której autorami są Lorne Lantz i Daniel Cawrey.
Dla osób niewtajemniczonych: blockchain - “łańcuch bloków” - to technologia, na której opierają się kryptowaluty takie jak Bitcoin czy Ethereum. Można to sobie wyobrazić jako łańcuch bloków, z których każdy przechowuje informacje o transakcjach, zwykle z ostatnich kilkunastu minut. Stworzenie bloku i dołączenie go do łańcucha wymaga mocy obliczeniowej. Tej dostarczają “górnicy”, którzy udostępniają sieci swoje komputery (tzw. koparki), a za wykonaną przez nie pracę otrzymują wygenerowaną w tym procesie kryptowalutę.
Ten opis pokazuje, że książka dała mi pewien wgląd w podstawy działania kryptowalut. Ale autorzy poruszyli też bardziej złożone kwestie: inteligentne kontrakty, aplikacje rozproszone, prywatność, kwestie prawne czy mechanizmy giełdowe – a także głośniejsze przypadki kradzieży.
Nie jestem jednak szczególnie zachwycony. Zabrakło tu uporządkowanego wytłumaczenia najbardziej trywialnych kwestii. Po książce tego typu oczekiwałbym, że autorzy wyjaśnią w prosty sposób, na czym polega kopanie kryptowalut i jak działają portfele. Tematy te się pojawiają, ale chaotycznie. Jako czytelnik czułem, że takie podstawowe kwestie są czasem opisane zbyt abstrakcyjnie i górnolotnie, a czasem - zbyt szczegółowo, technicznie, bez kontekstu.
Oprócz tego wydaje mi się, że polskie tłumaczenie książki wprowadza terminy, które trudno skojarzyć z ogólnie przyjętymi: “skrót” w miejsce angielskiego “hash” to tylko najprostszy przykład. Terminów stricte technicznych jest tu sporo, więc momentami trudno zrozumieć całe akapity.
Podsumuję to krótko. Nadal utrzymuję, że czegoś się z tej książki dowiedziałem, więc mimo wszystko uważam ją za umiarkowanie wartościową. Jednak jeśli ktoś jest zainteresowany tematem łańcucha bloków, sugerowałbym spróbować wersji anglojęzycznej.
Warto przeczytać również
- Nick Bilton - “Król darknetu“: reportaż opisujący Silk Road, jedną z przyczyn złej sławy kryptowalut.
- Klaus Schwab - “The Fourth Industrial Revolution“: pośród wielu innych kwestii, pojawia się w tej książce również spojrzenie ekonomisty na to, w jaki sposób kryptowaluty mogą być przełomową technologią.
- Kevin Mitnick - “Niewidzialny w sieci“: tu kryptowaluty pojawiają się jeszcze jako środek umożliwiający zachowanie prywatności w sieci.