Nick Bilton - Król darknetu
Po “Króla darknetu” Nicka Biltona sięgnąłem przypadkiem, choć tematyka prywatności w internecie czy sieci Tor od dawna mnie interesuje. No i dopiero w toku czytania dowiedziałem się, że Ross Ulbricht - tytułowy “król” - został w tym roku ułaskawiony z kary dożywocia.
Zacznę od streszczenia dla niewtajemniczonych. Ross Ulbricht, znany jako “Straszny Pirat Roberts” (ang. “Dread Pirate Roberts”), jest twórcą Silk Road - strony w stylu Amazona, działającej w tzw. darknecie (czyli sieci Tor) w latach 2011-2013. Płacąc kryptowalutami, można było kupić tam narkotyki, broń palną, trucizny, ludzkie narządy i inne rzeczy niedostępne w legalnym obiegu.
W książce omówiono sporo szczegółów związanych z działalnością strony. Mnie jednak zaintrygowały przede wszystkim dwa tematy: poglądy Ulbrichta oraz wątek śledztwa.
Ulbricht był radykalnym libertarianinem, który chciał swoje przekonania wprowadzać w życie. Silk Road był projektem jego życia, który poprzez umożliwienie dostępu do zakazanych towarów miał doprowadzić do legalizacji narkotyków i osłabienia państwowej kontroli. W zasadzie, Ulbricht stworzył Silk Road dla idei - co zdaje się potwierdzać fakt, że mimo milionów na koncie, cały jego dobytek stanowiły laptop i dwa worki na śmieci z ubraniami.
Wątek śledztwa natomiast pokazuje, że aparat państwowy USA bywa nieudolny. Kilka departamentów może prowadzić to samo śledztwo i utknąć - każdy z innym zbiorem informacji, które razem mogłyby je rozwiązać
Do dziś obserwujemy skutki wydarzeń opisanych w tej książce. Kryptowaluty wciąż budzą skojarzenie z nielegalnymi zakupami w internecie. Sieć Tor wciąż kojarzy się z biznesami działającymi na pograniczu prawa. A oprócz tego, legislatorzy na różnych szczeblach niechętnie patrzą na szyfrowanie w aplikacjach konsumenckich.
Tę książkę polecam każdemu, kogo zainteresował choć jeden wątek z tej zajawki. Zwłaszcza temat radykalnego libertarianizmu może intrygować. Dla przykładu: czy mając łatwy dostęp do heroiny, ludzie faktycznie zawsze sami powinni decydować o tym, co robią ze swoim ciałem?
Warto przeczytać również
- Edward Snowden - “Pamięć Nieulotna“: autobiografia Snowdena pokazuje, że służby USA nie zostały w miejscu jeżeli chodzi o inwigilację w sieci.
- Kevin Mitnick - “Niewidzialny w sieci“: jeżeli komuś się wydaje, że sieć Tor czy w ogóle dbanie o prywatność w sieci są tematami skomplikowanymi, to ta książka Mitnicka powinna nieco odczarować ten pogląd.
- Krzysztof Wosiński - “OSINT - Nowy wymiar poszukiwań w sieci“: niektóre techniki śledcze opisane w “Królu darknetu” są ogólnie wykorzystywane do śledztw w sieci, a ta przekrojowa książka przedstawia je nieco szerzej.