Arkadiusz Matras - Jedz normalnie. Osiągaj więcej
Dietetyką zainteresowałem się dawno temu, gdy zaczynałem biegać. Wiedzę zdobywałem z różnych źródeł, jednak nigdy nie czytałem żadnej książki na ten temat. To zmieniło się niedawno - gdy skończyłem lekturę “Jedz normalnie. Osiągaj więcej” Arkadiusza Matrasa, znanego z Dietetyki #NieNaŻarty.
Długo odkładałem tę lekturę, bo zawsze było “coś ciekawszego” pod ręką. To był błąd. “Jedz normalnie” to książka, w której praktycznie każdy rozdział podsuwa wskazówki, które można od razu wdrożyć w swoim jadłospisie, w celu ogólnej poprawy zdrowia. Po lekturze moja lista zakupów wygląda nieco inaczej niż przed.
Dla jasności - ta książka nie skupia się na podsuwaniu pomysłów na dietę. Jej clou to uporządkowanie podstawowej wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Dlaczego tyjemy, ile jajek można zjeść w ciągu tygodnia, czy ryby z rtęcią są zdrowe?
Wiele z poruszanych tematów już od dawna znałem, ale teraz przeczytałem o nich w szerszym kontekście. I zdecydowanie mi tego brakowało. Okazało się nawet, że wierzyłem w kilka mitów. Na przykład: że olej kokosowy jest najlepszy do smażenia (nie jest), albo że soja powoduje zaburzenie gospodarki hormonalnej u facetów (nie powoduje).
Najlepsze jest to, że książka opiera się na wiedzy naukowej, ma mnóstwo przypisów, a autor odnosi się do konkretnych badań, by pokazać, dlaczego ich wyniki mają sens. To sprawia, że całość jest bardziej wiarygodna i nie sprawia wrażenia, że przypisy są tylko po to, by uciszyć takich malkontentów jak ja.
Nie każdemu przypadnie do gustu nieco kolokwialny język. Z drugiej strony, to on sprawia, że lektura jest bardzo przyjemna. Więcej książek okołonaukowych mogłoby uderzać w te tony.
Polecam tę książkę każdemu, kto nadal uważa że woda z cytryną odchudza, modne diety z Instagrama są warte uwagi, a naukowcy co chwilę zmieniają zdanie w kwestii tego, co jest zdrowe, a co nie. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po tę lekturę, niż samemu opierać się na wyrwanych z kontekstu informacjach od influencerów próbujących wciskać nam swoje magiczne suplementy (tak, chodzi mi tu o “Glukozową Rewolucję”).
Warto przeczytać również
- Alex Hutchinson - “Which Comes First, Cardio Or Weights?“: w pewien sposób podobna książka, w której autor obala wiele mitów związanych z treningami.
- Adam Grant - “Leniwy umysł“: dobra książka o tym, dlaczego powinniśmy częściej aktualizować poglądy na różne tematy w oparciu o nowe informacje.