W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej uznałem, że warto poczytać o polaryzacji społeczeństwa w USA. Sięgnięcie po publikację ”Why We’re Polarized”, której autorem jest dziennikarz Ezra Klein, było prostym wyborem. Jak tego typu książka z 2020 roku trzyma się 5 lat później, po kolejnych wyborach z wygraną Trumpa?

Klein wychodzi od tego, że wyniki wyborów prezydenckich w USA statystycznie mieszczą się w historycznej normie. Następnie przechodzi do bardziej złożonych kwestii. Bo choć ani Demokraci, ani Republikanie nie mają znaczącej przewagi w wyborach, to zmieniło się otoczenie, w którym działają.

Czytelnik dowiaduje się, że przez sporą część historii USA dwie największe partie nie były wewnętrznie spójne, co wymuszało wewnętrzne i międzypartyjne kompromisy. Wyborcy mieli ograniczony dostęp do informacji, więc bardziej angażowali się w politykę lokalną. Media nie mogły do końca pozwolić sobie na marginalizowanie którejś z opcji politycznych, bo działały w ograniczonym obrębie (np. miasta lub stanu) i musiały się choć trochę dostosować do wszystkich. Biała większość dominowała politycznie.

To uległo zmianie. Nieograniczony dostęp do informacji i rozrywki sprawił, że media zaczęły agresywnie walczyć o swoje grupy docelowe. Politycy podzielili się na progresywnych i konserwatywnych w kwestiach religijnych i rasowych. Wyborcy zaczęli traktować partie jak kluby sportowe. Demografia wciąż się zmienia.

W publikacji o polityce trudno o brak subiektywnego spojrzenia autora, więc da się wyczuć sympatię Kleina wobec Demokratów. Krytyka Partii Republikańskiej pojawia się częściej, jednak autor odnosi się do tego w logiczny sposób. To do pewnego stopnia broni tę książkę. Warto mieć też na uwadze, że mowa tu o USA, więc nie wszystkie spostrzeżenia można wprost przekładać na politykę w innych krajach.

To tylko ogólnikowe streszczenie, ale książka zdaje się warta uwagi. Autor swoje tezy argumentuje sensownie i przystępnie omawia zmiany w polityce i demografii. W kontekście ostatnich wyborów w USA książka wciąż zdaje się aktualna. Dlatego całkiem ją polecam, choć głównie osobom zafascynowanym polityką Stanów Zjednoczonych.

Warto przeczytać również

  1. Christopher Wylie - “Mindfuck: w tej książce Christopher Wylie wykazuje, że nie tylko wewnętrzne problemy doprowadziły do wyboru Trumpa na prezydenta za jego pierwszej kadencji.
  2. Carl Sagan - “Świat nawiedzany przez demony: Carl Sagan jeszcze w latach 90 ostrzegał przed laicyzacją społeczeństwa i populistami dostającymi się do polityki. Może jego książka nie jest do końca zgodna z tym o czym pisze Klein, jednak ta perspektywa jest również warta uwagi w kontekście geopolityki.
  3. Adam Grant - “Leniwy Umysł: sposób, w jaki lubimy okopywać się w swoich poglądach, na czynniki pierwsze rozłożył Adam Grant w swojej książce “Leniwy Umysł” (wolę oryginalny tytuł “Think Again”). Dlatego jeżeli ktoś czuje, że wsiąkł w bańkę - albo po tym wpisie uważa mnie za skrajnego liberała czy tam lewaka - polecam tę książkę przeczytać.
  4. Michał Bilewicz - “Traumaland: a jeżeli ktoś chce nieco lepiej zrozumieć polską politykę w kontekście historycznym, to chyba warto zainteresować się “Traumalandem”.
  5. Tim Marshall - “Więźniowie Geografii: ta książka daje kilka ciekawych perspektyw na geopolitykę. Tak po prostu.

Dodatkowe linki